Od początku tego roku w budynku dawnego klasztoru augustianów odnowiono kratownicę i strop poddasza w małej i dużej sali freskowej.
Zabytkowe konstrukcje i elementy drewniane są niezastąpionym dowodem kunsztu i wrażliwości estetycznej naszych przodków. W średniowieczu, aż do połowy XIX wieku, stanowiły one nie tylko części budynków, ale były także komponentami wielu maszyn, urządzeń, pojazdów, narzędzi i innego wyposażenia. Ważną rolę odegrała tu gruntowna znajomość materiału i poszczególnych gatunków drewna. Jego najbardziej odpowiedni typ do konkretnego zastosowania był w wielu przypadkach wycinany według potrzeb w starannie wybranych miejscach. W opiece nad zabytkami często pojawia się pytanie, czy konieczna jest np. wymiana konstrukcji kratownicowych zaatakowanych przez szkodniki niszczące drewno i zastąpienie ich nowym materiałem, czy też można je zrekultywować i zachować autentyczną wartość historyczną.
W przypadku drewnianych elementów zabytkowego budynku klasztornego w Šternberku uzupełniono brakujące części płatew, w tym spoin i innych elementów, które zostały zaatakowane przez grzyby niszczące drewno. Ze względu na przeniesienie dziewięciometrowych belek na przestrzenie kratownic, pracownicy musieli zdemontować część konstrukcji dachu. Całą nową tarcicę spryskano środkiem grzybobójczym Bochemit QB Profi .
Dawny klasztor augustianów, znajdujący się w eksponowanym miejscu obok kościoła parafialnego, to dwukondygnacyjna, czteroskrzydłowa budowla barokowa z dwuspadowym dachem zwieńczonym dachem czterospadowym. Barokowa plebania i dawny budynek klasztorny są połączone z gotyckim krużgankiem kościoła. Siedziba kanonii augustianów, założona w 1371 r., została zlikwidowana w 1786 r., a w okresie wojen napoleońskich służyła m.in. jako szpital wojskowy. Oprócz prowadzonych obecnie prac mają zostać rozpoczęte remonty innych pomieszczeń klasztornych, a po ich zakończeniu ma powstać na miejscu centrum komunikacyjne.
Autor zdjęcia: David Sedlák. Tekst powstał we współpracy z redakcją portalu PROPAMÁTKY.