Drewno wyraźnie wygląda dobrze jak w domu, tak i w ogrodzie. I chociaż nadal jest żywym organizmem, a drewno na zewnątrz jest narażone na wilgoć i zmiany temperatury, (co lubią szkodniki drewna) oraz promieniowanie UV, (które powoduje szarzenie drewna), nie trzeba się martwić o jego konserwację.
Jeśli zapewnisz drewnu odpowiednią pielęgnację, odwdzięczy się ono nie tylko swoim pięknem, ale także długowiecznością i brakiem konieczności konserwacji. Zainspiruj się i pożegnaj się z ciągłym malowaniem - drewno nie tylko nadal będzie wyglądało jak nowe, ale posłuży Ci przez wiele lat:
1. Nie lekceważ przygotowania
- Usuń pozostałości kory, starej farby i brudu z powierzchni drewna, ponieważ uniemożliwiają one dalsze wnikanie farby w kolejne powłoki.
- Jeśli drewno jest również spleśniałe, usuń pleśń za pomocą preparatu antypleśniowego Bochemit przeciw pleśni. Nie usuwaj go szmatką, szczotką lub innymi środkami mechanicznymi, aby zapobiec rozproszeniu i rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych zarodników.
- Następnie należy drewno lekko przeszlifować.
- Nowe drewno nie musi być strugane, drewno strugane gorzej wchłania roztwór impregnujący niż drewno niestrugane.
2. Zaimpregnuj drewno przed szkodnikami
Drewno na zewnątrz jest znacznie bardziej podatne na atak szkodników (grzyby, pleśnie, owady), ponieważ jest narażone na działanie warunków atmosferycznych (deszcz, śnieg, zmiany temperatury) a nawet na bezpośredni kontakt z gruntem lub wodą. Zwykła ochrona lakierem lub farbą nie wystarczy, ponieważ drewno stale pracuje, rozszerza się i kurczy. Powoduje to powstawanie pęknięć na lakierze. Jeśli są one większe, to właśnie w tym miejscu szkodniki mogą łatwo przeniknąć do drewna.
Przy budowie nowych ogrodzeń, pergoli czy innych elementów drewnianych najłatwiej jest kupić w tartaku już profesjonalnie zaimpregnowane drewno. Nadzorujemy jakość impregnacji, dlatego w tartakach należy szukać certyfikatu potwierdzającego, że drewno zostało odpowiednio zaimpregnowane produktami Bochemit.
Drewno można z łatwością zaimpregnować samodzielnie, postępując zgodnie z prostymi instrukcjami podanymi na opakowaniu - należy użyć Bochemit QB Profi. Impregnuj nowe drewno, jak również drewno poddawane renowacji. Weź pod uwagę, że:
- Idealna temperatura do obróbki drewna wynosi od +5 do +30 °C. Tylko w ten sposób można uzyskać równomierne i jednolite nałożenie impregnatu na całej powierzchni drewna. Roztwór nie wsiąka w zamarznięte drewno. Jeśli na drewno padają promienie słoneczne, roztwór wyparuje, zanim zdąży wsiąknąć.
- Może nie być tak, że im mniej rozcieńczony roztwór, tym lepiej. Woda pełni rolę nośnika, który przenosi aktywne składniki do drewna. Bardziej stężony roztwór może wyschnąć na powierzchni, zanim zdąży wsiąknąć. Dlatego należy przestrzegać zalecanego rozcieńczenia.
- Roztwór impregnujący słabiej wsiąka w drewno strugane niż w drewno nieheblowane.
- Przestrzegaj przepisanej liczby aplikacji, zwykle potrzebna jest jedna do dwóch. Jednak zawsze użyj całego przygotowanego roztworu na wymagane metry kwadratowe drewna poddanego obróbce. Pomoże ci w tym nasz kalkulator zużycia. Tak przygotowany roztwór należy równomiernie rozprowadzić na wymaganą powierzchnię.
- Jeśli pod koniec malowania pozostała jeszcze resztka roztworu, trzeba będzie ją aplikować do drewna za pomocą kolejnej powłoki. Może się tak zdarzyć w przypadku impregnowania mokrego lub źle wysuszonego drewna. Po prostu im więcej wody zawiera drewno, tym mniej jest w stanie wchłonąć roztwór impregnujący.
- Nie należy nakładać kolejnej powłoki lub natrysku, dopóki poprzednia nie wsiąknie całkowicie (około 4-24 godzin).
- Należy pamiętać o zabezpieczeniu nacięć, wcięć, okładzin i innych połączeń wykonanych po impregnacji, ponieważ są to miejsca najbardziej narażone na ataki szkodników.