Gwałtownie rosną ceny materiałów budowlanych, w tym drewna, dlatego kwestia ponownego wykorzystania starego drewna na budowach staje się coraz bardziej aktualna.
Stare drewno zawsze było konserwowane i wielokrotnie używane, niestety czas na budowach jest teraz kluczowy. Jednak obecna sytuacja zmienia dotychczasowe porządki. Ze względu na kornika występuje wprawdzie nadwyżka drewna, ale na rynku krajowym pozostaje go niewiele i dlatego drożeje o kilkadziesiąt procent. Pomimo tego ledwie się zatrzyma w tartakach, od razu trafia na place budowy. Świeże, pełne wilgoci. A przecież drewno konstrukcyjne powinno mieć podczas montażu maksymalną wilgotność do 20%. Wyższa wilgotność stanowi bramę wejściową dla porażenia przez grzyby niszczące drewno i nie nadaje się do budowy dachu domu, pergoli czy altany ogrodowej.
- Dlatego jeśli masz możliwość wykorzystania zachowanych i wysuszonych starych belek, krokwi, desek czy ścianek działowych np. ze starych stodół, domów czy spichlerzy, szczególnie na budowach polegających na samopomocy, możesz je ponownie wykorzystać zgodnie z poniższymi zasadami:
- Dokładnie sprawdź stan drewna i wybieraj tylko widocznie zdrowe i suche drewno. Jeśli to możliwe, zmierz wilgotność drewna. Im suchsze, tym lepiej, idealnie poniżej 15%.
- Jeśli drewno, choćby tylko częściowo, zostało zaatakowane przez grzyb niszczący drewno, nie zalecamy ponownego użycia. W skrajnym przypadku można wyciąć nie tylko porażone części, ale także co najmniej 50 cm za miejscem występowania.
- Drewno zaatakowane przez owady niszczące drewno można podleczyć za pomocą aplikacji Bochemitu Plus I. Remediacja wymaga jednak konsekwencji - szczegółowe porady jak to zrobić można znaleźć tutaj.
- Po zamontowaniu w nowym budynku zalecamy, podobnie jak w przypadku drewna nowego, tak również w przypadku drewna starszego, dobrze wysuszonego, przechowywanego i niezabrudzonego impregnować profilaktycznie przed inwazją szkodników preparatami Bochemit Opti F+, Bochemit QB Profi lub w przypadku niewielkich powierzchni preparatem Bochemit Hobby.
- Przed wykonaniem impregnacji, czy to naprawczej, czy prewencyjnej, zawsze dokładnie oczyść powierzchnię drewna i usuń starą farbę, kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, można też powierzchnię oszlifować. Impregnacja lepiej wsiąknie w drewno.