Dbamy o ekologię, a słowo recykling nie jest nam obce, dlatego w Bochemit używamy kartonów przyjaznych dla gospodarki leśnej i przyrody jako takiej. Mamy już znak certyfikacji FSC na nowym kartonie dla e-commerce i będziemy go stopniowo drukować również na pozostałych kartonach.
Co certyfikat FSC mówi o tekturze?
FSC to certyfikat, który identyfikuje materiał opakowaniowy naprawdę od podstaw, tj. z pierwotnego źródła i poświadcza, że opakowanie i cały łańcuch produkcyjny są kierowane świadomie i odpowiedzialnie. W szczególności gwarantuje, że:
• przestrzegane są najsurowsze zasady ochrony środowiska,
• większość materiału opakowaniowego z certyfikatem FSC zawiera znaczną część celulozy drzewnej z makulatury,
• nowe drzewa są wysadzane zachowaniem bioróżnorodności, produktywności i naturalnych procesów,
• pracownicy pracujący w całej sieci otrzymują adekwatne wynagrodzenie,
• interesy rdzennej ludności, nie tylko w miejscach pozyskiwania drewna, nie są narażone na żadne niebezpieczeństwo związane z produkcją,
• materiały są wytwarzane zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami ustawowymi, wykonawczymi oraz ratyfikowanymi międzynarodowymi traktatami, konwencjami i umowami,
• produkcja wspiera rozwój społeczności lokalnych.
Certyfikat przyznawany jest przez organizację non-profit Forest Stewardship Council (po polsku "Zarządzanie Lasem"). Podstawową ideą FSC jest promowanie odpowiedzialnej ekologicznie, korzystnej społecznie i opłacalnej ekonomicznie gospodarki leśnej na całym świecie, co pomaga chronić ginące, zagrożone i zdewastowane lasy na świecie. Jeśli widzimy na produkcie logo FSC, możemy być pewni, że nasz zakup wspiera zrównoważoną i oszczędną gospodarkę leśną.
System certyfikacji FSC powstał w 1993 roku z inicjatywy przedstawicieli międzynarodowych organizacji ekologicznych, hurtowni i sprzedawców drewna, leśników, przemysłu drzewnego, stowarzyszeń ludności tubylczej, związków zawodowych i organizacji certyfikujących z całego świata. Zgodnie ze standardami FSC inicjatywa skupia obecnie podmioty z ponad 80 krajów na całym świecie, w których gospodaruje się na powierzchni 181 514 680 hektarów lasów.