Podczas trwającej akcji ratunkowej i renowacji cennego zabytkowego zamku w Chomutowskim dokonano naprawy jego konstrukcji kratownicowej. Dach mansardowy głównego budynku jest pierwotnie wsparty na dwukondygnacyjnej barokowej więźbie ze stojącymi stolcami. Po naprawie i uzupełnieniu brakujących części konstrukcji (ocalałe stropy, nadproża wieńców, krokwie czy krokiewki) zastosowano bezbarwny produkt BOCHEMIT Opti F+.
W latach 1745-1815 hrabiowie Pergen zlecili wybudowanie nowego dwuskrzydłowego barokowego zamku na miejscu dawnej twierdzy. Budynek zaprojektował żatecki budowniczy Vavřinec Roth. W 1928 roku ówcześni właściciele, małżeństwo Hradčovskich, przebudowali go w stylu neobarokowym. Prace wykonał budowniczy Antonín Rimpl z Libědic. W tym okresie budynek uzyskał obecny wygląd. Po upaństwowieniu był zamek wykorzystywany przez miejscowe państwowe gospodarstwo rolne dla potrzeb mieszkaniowych i biurowych, a później także jako archiwum.
Po 1989 roku zamek został zwrócony w ramach restytucji, a następnie zmienił kilku właścicieli. Jednak żaden z nich nie wykonał nawet minimalnych prac zabezpieczających, wręcz przeciwnie, budynek był wielokrotnie rabowany i niszczony przez wandali. Kompleks położony jest w historycznym centrum wsi i składa się z dwóch prostopadłych do siebie skrzydeł z charakterystycznymi półcylindrycznymi schodami prowadzącymi na dziedziniec. Po północnej stronie areału znajduje się prostokątne skrzydło zabudowań gospodarczych, część stodoły. Na prawo od bramy wjazdowej w obiekcie znajduje się mniejszy samotny budynek nr 26.
Od 2020 roku zabytek jest wzorowo i z wyczuciem rekonstruowany przez obecnego właściciela.
Autor zdjęć: Zamek Poláky lub Miloš Dempír. Tekst powstał we współpracy z redakcją portalu PROPAMÁTKY.