W ubiegłym roku w miejscowości Dolní Marklovice w regionie karwińskim przeprowadzono gruntowną renowację cennego drewnianego, wpisanego na listę zabytków kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego z XVIII wieku. Jego drewniane konstrukcje zostały podczas rekonstrukcji z powodzeniem zabezpieczone bezbarwnym Bochemitem QB Profi.
Wymieniono drewniane elementy, które zostały zaatakowane przez zgniliznę i szkodniki. Chodziło przede wszystkim o dolny rząd belek z drewna dębowego. Ponadto chodziło o belki zrębowe w najbardziej zniszczonych miejscach, zwłaszcza przy organach na chórze, w ścianach zakrystii i jeden z głównych filarów wieży. Naprawiono więźbę dachową, a kościół otrzymał nowy dach pokryty gontem. Drewniane elementy zgodnie z wymogami konserwatorskimi zostały zaimpregnowane przed szkodnikami drewna za pomocą preparatu BOCHEMIT QB Profi, bezbarwnego produktu, który gwarantuje długotrwałą profilaktyczną ochronę drewna przed pleśnią, owadami niszczącymi drewno i grzybami, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Świątynia z 1739 roku, wpisana na listę zabytków, jest jednym z najlepiej zachowanych drewnianych kościołów na Górnym Śląsku. Jest to jednonawowy drewniany budynek o konstrukcji zrębowej, który ma po stronie pięciokątnego prezbiterium zadaszone schody zewnętrzne do oratorium, otwartego na prezbiterium. Schody są wyjątkowym elementem budowlanym, który nie występuje w innych budowlach w okolicy. Niezwykły jest również fakt, że kościół nie posiada wieży sygnaturki, co tłumaczy się silną tradycją protestancką w regionie.
Autor zdjęć: Biskupstwo ostrawsko-opawskie. Tekst powstał we współpracy z redakcją portalu PROPAMÁTKY.