Młyn wodny w Vepřku w Mělnicku, zwany też Satranem, jest przedstawicielem bogatych młynów dworskich. Najstarsze źródło pisemne dokumentujące jego istnienie przechowywane jest w urbariach kapituły św. Vita z 1596 roku, ale niewykluczone, że jego korzenie sięgają XIV wieku. Zespół młynów reprezentuje areał, który powstawał nieprzerwanie od gotyku przez renesans i barok do klasycyzmu. Obiekty zachowały się w swej postaci, częściowo w układzie dyspozycyjnym, zewnętrznym i wewnętrznym, z szeregiem cennych oryginalnych elementów i detali architektonicznych. Miejsce to o znaczeniu architektonicznym, technicznym i historycznym stanowi cenny dokument rozwoju budownictwa od średniowiecza do XIX wieku, w tym zachowane kompletne wyposażenie technologiczne od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku. Oprócz budynku młyna na terenie znajdują się zabudowania gospodarcze, spichlerz z XVII wieku, młyny z początku XIX wieku oraz stajnie z początku XX wieku. Parterowy budynek tzw. nowego młyna na planie zbliżonym do kwadratu z lat 30. XIX wieku leży na terenie opadającym w kierunku potoku nazywanego Bakovskim.
W ramach ratowania całego obiektu i rekultywacji cennego terenu była również naprawa dachu. Budynek tak zwanego nowego młyna nakryty jest czterospadowym dachem z krótką kalenicą. Po naprawie i uzupełnieniu brakujących części konstrukcji oraz wymianie podwymiarowej belki i słupa, na podstawie projektu Martina Volejníka, zgodnie z wymogami konserwacji zabytków, zastosowano bezbarwny produkt Bochemit QB Profi.
Autor zdjęć: wnętrze Martin Volejník, zewnątrz Archiwum właścicieli. Tekst powstał we współpracy z redakcją portalu PROPAMÁTKY.