W czerwcu 2017 rozpoczęła się rekonstrukcja dachów Kaplicy Betlejemskiej w Pradze. Narodowy zabytek kultury o szczególnym znaczeniu wymagał przede wszystkim naprawy belek dachowych, wymiany pokryć dachowych i nowych elementów plechowych. Częścią prac była także chemiczne zabezpieczenie drewnianych elementów kratownicy. Postarali się o to dostawcy używając Bochemitu Opti F+.
Z Kaplicą Betlejemską związana jest znaczna część czeskiej historii. Pierwotna kaplica została założona już w roku 1391. Przeznaczona była dla księży, którzy wygłaszali swe kazania w języku czeskim. Być może najbardziej znana część historii kaplicy związana jest z kazaniami mistrza Jana Husa. Pomimo iż kaplica ulegała stopniowo zniszczeniu, a w XVIII wieku została nawet w większości zburzona, dziś jest znowu dumą Pragi i miejscem kultu. Budynek jest narodowym zabytkiem kultury, a warunki jego odbudowy są uważnie monitorowane i kontrolowane przez organy ochrony dziedzictwa. Jednocześnie, w odniesieniu do położenia praskiego Starego Miasta i ruchu turystów, rekonstrukcja dachów Kaplicy Betlejemskiej musi być przeprowadzona jak najbardziej efektywnie.
Firma BÁČA, Polička s.r.o. pracowała nad zabezpieczeniem przykrycia dachowego liczącego mniej więcej 60 lat. Dach nad głównym budynkiem Kaplicy Betlejemskiej składa się z pary więźb siodłowych ze wspólnym środkiem. Jest to więźba kratowa, w której główną konstrukcją nośną jest przykręcony wiązar z belek i grubych desek. Wiązar jest zaprojektowany jako prosty element zawieszający, który podnosi konstrukcję sufitu. Dach nad przybudówką ma kształt płatwi typu wiązarowego. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu firma skutecznie wykorzystała do ochrony chemicznej i ochrony drewna Bochemit Opti F+.
Dalszych informacji może udzielić BÁČA, Polička s.r.o., inż. Stanislav Urban - Prokurent